Skip to content

25 Beekman RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1840

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 11, 1999

Property Information

Block313
Lot5.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3400

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,956
Acreage2.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,200
44%
Improvement Value:$52,400
56%
Total Assessment$93,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,487+3.1%
2024$11,140+3.4%
2023$10,776+0.1%
2022$10,769+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,956DeedBook 4693, Page 234

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3822, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1840