Skip to content

68 Church LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2001

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block315.01
Lot1.06
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3400

Building Details

Building Class12
DescriptionCONT 2AG, 2DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage9,628
Acreage15.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,200
20%
Improvement Value:$405,500
80%
Total Assessment$507,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,305+3.1%
2024$60,426+6.2%
2023$56,886+0.1%
2022$56,846+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000

To:

Sq Ft9,628DeedBook 17585, Page 1310

Property Built

Built

Year Built: 2001