Skip to content

106 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block315.01
Lot10.11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3500

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,484
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
29%
Improvement Value:$83,300
71%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,309+3.1%
2024$13,878+3.4%
2023$13,424+0.1%
2022$13,415+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 19154, Page 1238

Property Sale

Sale
$590,900

To:

Sq Ft2,484DeedBook 19005, Page 1981Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$186,000

To:

DeedBook 3819, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1968