Skip to content

75 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1981
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block315.01
Lot15.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3500

Building Details

Building Class10
DescriptionBARN
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,592
Acreage1.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
89%
Improvement Value:$4,000
11%
Total Assessment$36,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,479+3.1%
2024$4,344+3.4%
2023$4,202+0.1%
2022$4,199+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$7,500

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 29060, Page 986