Skip to content

12 Church LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 20, 1990

Property Information

Block315.01
Lot28.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3400

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,652
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
16%
Improvement Value:$109,400
84%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,052+3.1%
2024$15,568+3.4%
2023$15,059+0.1%
2022$15,049+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,652DeedBook 3860, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1984