Skip to content

1 Crispen LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2007

Last Sale Date
Oct 27, 2015

Property Information

Block315.01
Lot28.06
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3400

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3BG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,992
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
25%
Improvement Value:$164,900
75%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,986+3.1%
2024$26,173+3.4%
2023$25,317+0.1%
2022$25,300+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2007