Skip to content

48 Church LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2009

Property Information

Block315.01
Lot29.08
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3400

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 2DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage4,088
Acreage1.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
17%
Improvement Value:$109,900
83%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,309+3.1%
2024$15,818+3.4%
2023$15,301+0.1%
2022$15,290+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 5109, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1980