Skip to content

3 Cape CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$572,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block315.03
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,634
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
31%
Improvement Value:$80,200
69%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,260+3.1%
2024$13,830+3.4%
2023$13,378+0.1%
2022$13,369+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$572,000

To:

DeedBook 18644, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1969