Skip to content

333 Dunhams Corner RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block315.03
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,506
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
30%
Improvement Value:$84,300
70%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,800+3.1%
2024$14,354+3.4%
2023$13,885+0.1%
2022$13,875+1.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-000704-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••

Property Sale

Sale
$715,000

To:

DeedBook 19232, Page 1260

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft2,506DeedBook 5562, Page 840Recorded10/6/2005

Property Built

Built

Year Built: 1972