Skip to content

38 Hershey RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block315.03
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,293
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
27%
Improvement Value:$100,000
73%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,862+3.1%
2024$16,353+3.4%
2023$15,819+0.1%
2022$15,808+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,293DeedBook 17647, Page 1864

Property Sale

Sale
$150,000

Property Built

Built

Year Built: 1972