Skip to content

33 Gunpowder DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block315.03
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,373
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,900
27%
Improvement Value:$99,700
73%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,764+3.1%
2024$16,258+3.4%
2023$15,727+1.7%
2022$15,463+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$595,000

To:

DeedBook 18480, Page 978

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,373DeedBook 18480, Page 978Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 4162, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1972