Skip to content

6 Currier RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Date
Sep 3, 1999

Property Information

Block315.03
Lot44
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,564
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
29%
Improvement Value:$86,500
71%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,947+3.1%
2024$14,497+3.4%
2023$14,023+0.1%
2022$14,013+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 32430, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1972