Skip to content

18 Rebel Run DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 10, 1988

Property Information

Block315.03
Lot54
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,192
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
20%
Improvement Value:$154,100
80%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,636+3.1%
2024$22,923+3.4%
2023$22,174+0.1%
2022$22,159+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,192DeedBook 3697, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1973