Skip to content

37 Boston Post RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block315.03
Lot62
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,762
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
27%
Improvement Value:$94,300
73%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,954+3.1%
2024$15,473+3.4%
2023$14,967+0.1%
2022$14,957+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 18005, Page 521

Property Sale

Sale
$82,000

To:

DeedBook 29620, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1972