Skip to content

5 Gunpowder DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 9, 2004

Property Information

Block315.04
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,500
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,100
44%
Improvement Value:$66,800
56%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,714+3.1%
2024$14,271+3.4%
2023$13,804+0.1%
2022$13,795+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,500DeedBook 5355, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1969