Skip to content

13 Gunpowder DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 19, 1992

Property Information

Block315.04
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,457
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,200
29%
Improvement Value:$91,200
71%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,757+3.1%
2024$15,282+3.4%
2023$14,783+0.1%
2022$14,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,457DeedBook 4006, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 3626, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1970