Skip to content

9 Boston Post RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 5, 2005

Property Information

Block315.04
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,662
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
25%
Improvement Value:$108,900
75%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,782+3.1%
2024$17,246+3.4%
2023$16,682+0.1%
2022$16,671+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,662DeedBook 5543, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1971