Skip to content

315 Dunhams Corner Rd(Block 315.04 Lot 29.01)East Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 1999

Property Information

Block315.04
Lot29.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,486
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,900
47%
Improvement Value:$38,900
53%
Total Assessment$72,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,934+3.1%
2024$8,665+3.4%
2023$8,381+0.1%
2022$8,376+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953