Skip to content

323 Dunhams Corner RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1915

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 17, 1993

Property Information

Block315.04
Lot3.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,698
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,200
43%
Improvement Value:$50,600
57%
Total Assessment$88,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,898+3.1%
2024$10,569+3.4%
2023$10,224+0.1%
2022$10,216+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 4102, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1915