Skip to content

5 Hershey RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block315.04
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,013
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
32%
Improvement Value:$75,800
68%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,597+3.1%
2024$13,187+3.4%
2023$12,756+0.1%
2022$12,748+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 5239, Page 631

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 4791, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1973