Skip to content

9 Hershey RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$542,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block315.04
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,330
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,100
31%
Improvement Value:$77,200
69%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,781+3.1%
2024$13,366+3.4%
2023$12,929+0.1%
2022$12,920+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$542,000

To:

DeedBook 18302, Page 1590

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft2,330DeedBook 6648, Page 317Recorded12/30/2014

Property Sale

Sale
$309,900

To:

DeedBook 4830, Page 351

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 3947, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1969