Skip to content

3 Gunpowder DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 26, 2004

Property Information

Block315.04
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,875
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,700
32%
Improvement Value:$76,300
68%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,867+3.1%
2024$13,449+3.4%
2023$13,010+0.1%
2022$13,001+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,875DeedBook 5322, Page 694

Property Sale

Sale
$213,500
DeedBook 3971, Page 634

Property Sale

Sale
$127,000

Property Built

Built

Year Built: 1969