Skip to content

30 Gunpowder DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block315.05
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,844
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
32%
Improvement Value:$76,700
68%
Total Assessment$112,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,831+3.1%
2024$13,414+3.4%
2023$12,975+0.1%
2022$12,966+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook 6601, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1971