Skip to content

20 Gunpowder DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block315.05
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,228
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
29%
Improvement Value:$89,200
71%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,365+3.1%
2024$14,901+3.4%
2023$14,414+0.1%
2022$14,404+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$259,000

To:

DeedBook 4779, Page 66

Property Sale

Sale
$218,000

To:

DeedBook 4682, Page 150

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 28650, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1971