Skip to content

4 Gunpowder DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block315.05
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,577
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
26%
Improvement Value:$99,200
74%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,555+3.1%
2024$16,056+3.4%
2023$15,531+0.1%
2022$15,520+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,577DeedBook 17126, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1969