Skip to content

21 Hershey RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Jun 26, 2002

Property Information

Block315.05
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,016
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
31%
Improvement Value:$77,900
69%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,855+3.1%
2024$13,437+3.4%
2023$12,998+0.1%
2022$12,989+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 5091, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1971