Skip to content

31 Boston Post RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block315.06
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,990
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
31%
Improvement Value:$89,400
69%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,954+3.1%
2024$15,473+3.4%
2023$14,967+0.1%
2022$14,957+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,990DeedBook 6976, Page 29

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 28840, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1973