Skip to content

29 Boston Post RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$538,500
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block315.06
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,687
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
27%
Improvement Value:$96,700
73%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,334+3.1%
2024$15,842+3.4%
2023$15,324+0.1%
2022$15,313+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$538,500

To:

Sq Ft2,687DeedBook 6864, Page 442

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 4542, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1973