Skip to content

27 Boston Post RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block315.06
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,346
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
25%
Improvement Value:$105,200
75%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,218+3.1%
2024$16,699+3.4%
2023$16,153+0.1%
2022$16,142+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft3,346DeedBook 6802, Page 421

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 28331, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1973