Skip to content

21 Rebel Run DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 25, 2008

Property Information

Block315.06
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,290
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
27%
Improvement Value:$103,300
73%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,279+3.1%
2024$16,758+3.4%
2023$16,210+0.1%
2022$16,199+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,290DeedBook 5970, Page 534

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,290DeedBook 5970, Page 530NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/30/2008

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,290DeedBook 5755, Page 241Recorded12/5/2006

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 28450, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1974