Skip to content

13 Rebel Run DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block315.06
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,322
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
20%
Improvement Value:$149,900
80%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,035+3.1%
2024$22,340+3.4%
2023$21,610+0.1%
2022$21,595+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft3,322DeedBook 5492, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1976