Skip to content

3 Rebel Run DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Aug 18, 2002

Property Information

Block315.06
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,670
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,200
30%
Improvement Value:$96,200
70%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,862+3.1%
2024$16,353+9.9%
2023$14,875+0.1%
2022$14,864+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$428,000

To:

Sq Ft2,670DeedBook 5098, Page 22

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4934, Page 59

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 4261, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1972