Skip to content

12 Springfield RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$463,000
Last Sale Date
Sep 26, 2002

Property Information

Block315.07
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,447
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
25%
Improvement Value:$112,000
75%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,224+3.1%
2024$17,674+3.4%
2023$17,097+0.1%
2022$17,085+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$463,000

To:

Sq Ft2,447DeedBook 5112, Page 446

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 3870, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1971