Skip to content

2 Bennington CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block315.08
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,830
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,700
31%
Improvement Value:$93,100
69%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,543+6.2%
2024$15,580+3.4%
2023$15,071+0.1%
2022$15,060+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$487,500

From:

To:

Sq Ft2,830DeedBook 6697, Page 181Recorded6/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1972