Skip to content

13 Bennington CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2010

Property Information

Block315.08
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,920
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,600
25%
Improvement Value:$126,000
75%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,691+3.1%
2024$20,067+3.4%
2023$19,411+0.1%
2022$19,397+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 4543, Page 210

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 4430, Page 128

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 28990, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1971