Skip to content

11 Bennington CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block315.08
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,574
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
26%
Improvement Value:$102,400
74%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,984+3.1%
2024$16,472+3.4%
2023$15,934+0.1%
2022$15,923+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$361,500
DeedBook 4023, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1971