Skip to content

4 Troy CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block315.08
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,442
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$110,900
76%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,905+3.1%
2024$17,365+3.4%
2023$16,797+0.1%
2022$16,786+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft3,442DeedBook 4806, Page 521

Property Sale

Sale
$425,500
DeedBook 4109, Page 522

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3803, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1987