Skip to content

5 Troy CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1992

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jun 18, 1999

Property Information

Block315.08
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,610
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
21%
Improvement Value:$134,800
79%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,838+3.1%
2024$20,210+3.4%
2023$19,549+0.1%
2022$19,535+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft4,610DeedBook 4688, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3914, Page 672