Skip to content

3 Troy CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block315.08
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,371
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$110,900
76%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,905+3.1%
2024$17,365+3.4%
2023$16,797+0.1%
2022$16,786+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft3,371DeedBook 17762, Page 330

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3729, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1988