Skip to content

12 Mount CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block315.10
Lot7.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,649
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
25%
Improvement Value:$108,800
75%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,721+3.1%
2024$17,186+6.9%
2023$16,072+0.1%
2022$16,061+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

To:

DeedBook 18543, Page 1110

Property Sale

Sale
$585,000

To:

DeedBook 5832, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1977