Skip to content

11 Mcginnis StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$647,500
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block315.11
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3704

Building Details

Building Class---
DescriptionHARDWICK
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,095
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
28%
Improvement Value:$157,200
72%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,900+3.1%
2024$26,089+3.4%
2023$25,236+0.1%
2022$25,219+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$647,500

To:

Sq Ft4,095DeedBook 5269, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 2003