Skip to content

3 Hager StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2012

Property Information

Block315.12
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3704

Building Details

Building Class10
DescriptionJAMESTOWN
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,954
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
32%
Improvement Value:$110,000
68%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,979+3.1%
2024$19,376+3.4%
2023$18,743+0.1%
2022$18,730+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$531,810
DeedBook 5147, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 2002