Skip to content

8 Hager StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2002

Last Sale Price
$834,000
Last Sale Date
Jan 13, 2020

Property Information

Block315.12
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3704

Building Details

Building Class---
DescriptionHARDWICK 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,875
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,900
26%
Improvement Value:$150,900
74%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,010+3.1%
2024$24,256+3.4%
2023$23,464+0.1%
2022$23,447+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$834,000

To:

DeedBook 17771, Page 714

Property Sale

Sale
$632,405

To:

DeedBook 5142, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 2002