Skip to content

4 Hager StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2002

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block315.12
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3704

Building Details

Building Class10
DescriptionJAMESTOWN 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,996
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
30%
Improvement Value:$117,500
70%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,617+3.1%
2024$19,995+3.4%
2023$19,342+0.1%
2022$19,328+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$830,000

To:

DeedBook 18632, Page 940

Property Sale

Sale
$550,958

To:

DeedBook 5139, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 2002