Skip to content

162 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$749,500
Last Sale Date
Oct 27, 2005

Property Information

Block315.13
Lot14.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3500

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,525
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
24%
Improvement Value:$141,700
76%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,912+6.0%
2024$21,614+3.4%
2023$20,908+0.1%
2022$20,893+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$749,500

To:

Sq Ft3,525DeedBook 5702, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1989