Skip to content

49 Hartlander StEast Brunswick, NJ 08816

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block315.15
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3704

Building Details

Building Class10
DescriptionMONTEREY
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,314
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$129,700
72%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,053+3.1%
2024$21,388+6.8%
2023$20,033+0.1%
2022$20,019+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft3,314DeedBook 5522, Page 862Recorded7/21/2005

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 5223, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 2003