Skip to content

116 Hardenburg LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2010

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Sep 5, 2001

Property Information

Block316.01
Lot10.08
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class---
DescriptionCONT 1AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage3,696
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,900
21%
Improvement Value:$132,000
79%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,482+3.1%
2024$19,864+3.4%
2023$19,215+0.1%
2022$19,202+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$208,000

To:

Sq Ft3,696DeedBook 4958, Page 797