Skip to content

50 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1820

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2011

Property Information

Block316.01
Lot12.25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,982
Acreage1.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
29%
Improvement Value:$70,200
71%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,137+3.1%
2024$11,771+3.4%
2023$11,386+0.1%
2022$11,378+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1820