Skip to content

151 Dutch RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block316.01
Lot15.12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,694
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,100
26%
Improvement Value:$84,500
74%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,941+3.1%
2024$13,521+5.4%
2023$12,829+0.1%
2022$12,820+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 18961, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1958