Skip to content

12 Fresh Ponds RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block316.01
Lot15.22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,531
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
30%
Improvement Value:$76,000
70%
Total Assessment$108,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,327+3.1%
2024$12,926+3.4%
2023$12,503+0.1%
2022$12,494+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5097, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1971